Muzyką marszową zacząłem się interesować około 8 lat temu. Zawsze podobały mi się oficjalne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji świąt państwowych, takich jak Święto Konstytucji 3 Maja, czy Święto Niepodległości 11 Listopada. Gdy orkiestra wojskowa zaczynała grać Marsza Generalskiego, Warszawiankę albo inne skoczne, dziarskie marsze, to musze przyznać, że ogarniała mnie taka energia, chciało się żyć i zabrzmi to może śmiesznie, ale nogi same przebierały. Na tym właśnie polega czar marszy wojskowych, którymi się wówczas zainteresowałem. Gdy tylko zabrzmiała orkiestra wojskowa, to działało to na mnie przyciągająco.

Dlatego też zacząłem przeszukiwać Internet w poszukiwaniu nagrań marszy wojskowych. Skromnym zaczynem mojej kolekcji była płyta ze starymi marszami niemieckimi w archiwalnych nagraniach m.in. słynny marsz Badenweiler Georga Fürsta. Podczas mojej krótkiej służby wojskowej, jako podchorąży przeszkolenia wojskowego po studiach, miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w defiladach i innych uroczystościach wojskowych, gdzie orkiestry wojskowe grały np. Warszawiankę i marsze zagraniczne jak np. Blaze away Aby'ego Holzmanna czy też Goldenes Prag Frantiska Kmocha. Wówczas odniosłem wrażenie, że słuchając mocnej gry orkiestry na żywo odczuwa się największą radość ze słuchania muzyki marszowej.

Wraz z początkiem 2009 r., gdy zarejestrowałem się na portalu "Youtube", gdzie inni internauci z całego świata prezentują także marsze wojskowe, postanowiłem podzielić się ze społecznością światową moimi zbiorami, które urosły już wówczas do pokaźnych rozmiarów. Uznałem, że warto popularyzować taką muzykę w świecie, a za pośrednictwem wspomnianego portalu uczynić to chyba najłatwiej. Za pomocą prostych aplikacji zacząłem zamieszczać marsze polskie i zagraniczne, jakie miałem w posiadaniu. Na skutek zawartych na portalu "Youtube" znajomości, zacząłem dostawać od różnych Kolegów marsze z ich krajów i mój kanał zaczął się rozwijać i zwiększać o marsze rosyjskie, radzieckie, szwedzkie, japońskie, chińskie etc. etc.

Przedsięwzięcie moje miało i ma charakter niekomercyjny, nie jest moim zamysłem zarabianie na tym. Jedynym moim celem jest dzielenie się ze społecznością światową pięknymi nagraniami marszy polskich i światowych, które udało mi się samemu i z pomocą Kolegów zebrać. Drugim moim celem jest promocja wartości wojskowo-patriotycznych, jakie wynikają z pieśni i marszy polskich na moim kanale.

Kanał mój jest odwiedzany przez użytkowników "Youtube'a" z takich krajów jak Nowa Zelandia, Rosja, Niemcy, Japonia, Brazylia, Chile, Kanada. Koledzy z tychże krajów obdarowali mnie nagraniami marszy jakie posiadali, gdyż spodobała im się moja idea popularyzacji marsza. Internauci odwiedzają często mój kanał i słuchają moich marszy z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba odwiedzających. Wraz z 2010 r. postanowiłem rozwinąć swoją działalność i spróbować zdobyć marsze z innych źródeł. Napisałem do Prezesa Polskiego Oddziału Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Wojskowej, od którego dostałem unikalne nagrania marszowe m.in. Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego, czy też absolutne marszowe białe kruki: marsze przedwojenne nagrane na stare taśmy magnetofonowe i oczyszczone elektronicznie. Cieszą te nagrania teraz uszy społeczności światowej. Poparcie uzyskałem także od Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.

Sam jednak muszę przyznać, że jestem amatorem muzycznym, nie potrafię grać na żadnym instrumencie, jestem tylko kolekcjonerem - słuchaczem muzyki marszowej, który chce się dzielić tym, co lubi. Z przyjemnością poświęcam swój czas wolny na dodawanie kolejnych marszy. Marsze na moim kanale są dla porządku pogrupowane według osoby kompozytora oraz według kraju pochodzenia. Jeżeli mam więcej niż 10 marszy jednego twórcy, to robię listę, żeby odwiedzający mój kanał mogli od razu trafić tam, gdzie chcą jeżeli są zainteresowani tylko konkretnymi marszami albo twórcami. Przykładowo są tam takie listy jak "Marsze polskie", "Marsze szwedzkie", "Marsze Carla Teike'go" i inne. Łatwo trafić tam, gdzie się chce. Kanał mój podlega ciągłym przemianom, stale dodaję nowe utwory. Ciekawostką mojego kanału jest specjalna lista p.t. "Największe marsze światowe" - "największe" to nazwa umowna, są na tej liście części, z których w każdej są 3 marsze z różnych krajów. Zamysłem tej listy było ukazanie różnorodnych rytmicznie marszy wojskowych, dla ukazania całego piękna tej muzyki. Wraz z nowymi pojedynczymi marszami, ta lista także będzie się zwiększać. Jestem zainteresowany ciągłym zwiększaniem zasobów mojego kanału i liczę na kolejne marsze od moich Znajomych.

Mam nadzieję, że publikacja mojego skromnego artykułu na stronie Towarzystwa przyczyni się do większej popularyzacji tej pięknej muzyki w świecie. Zapraszam na mój kanał.

YouTube

Dariusz Grudzień
(Orlik 1946)